شرکت هواپیمایی یلدا سیر پارسیان 

 ( طراحی و سئو )

پل یاووز سلطان سلیم استانبول

پل یاووز سلطان سلیم استانبول

پل یاووز سلطان سلیم استانبول عریض‌ ترین پل معلق جهان و سومین پل عظیم تنگه بسفر که در استانبول ساخته شده است. که یکی از جاذبه های گردشگری تور استانبول است . این پل پنجاه و نه متر عرض و هفتاد و سه متر ارتفاع از سطح دریا دارد و دو قاره اروپا و آسیا را به یکدیگر متصل می‌ کند. یکی از ستون‌ های این پل در منطقه‌ آسیایی شهر استانبول در محله پویرازکوی منطقه بی‌ کوز و ستون دیگر در منطقه‌ ی اروپایی در محله غریبچه منطقه ساری‌ یر قرار گرفته است.

پل یاووز سلطان سلیم که سومین پل بزرگ تنگه بسفر در ترکیه است دارای ده لاین تردد است که هشت لاین آن به خودروها به ویژه کامیون‌ها است و دو لاین دیگر به تردد قطار های سریع‌ السیر اختصاص یافته است.

این پل بلندترین پل در جهان است که قطارها از آن عبور می‌ کند، همزمان با بهره‌ برداری از آن اتوبانی به طول صد کیلومتر نیز گشایش می‌ یابد.

برای ساخت پل یاووز سلطان سلیم استانبول چیزی حدود سه میلیارد دلار توسط بخش خصوص هزینه شده است.

پیش‌ بینی می‌ شود از سومین پل معلق شهر دیدنی استانبول روزانه صد و سی و پنج هزار خودرو عبور کنند و این سازه نقطه‌ ای برای اتصال ترکیه با قدرت‌ های اقتصادی شود.

جالب است بدانید به گفته ی هرودوت تاریخ نویس یونانی،اولین بار داریوش بزرگ دستور ساخت پلی معلق بر روی تنگه ی بسفر را داد تا سپاهیانش بتوانند از آن عبور کنند و به بالکان راه یابند. و امروزه این رویا به واقعیت تبدیل شده است.

ساخت پل به شکل امروزی در سال ۱۹۷٠آغاز شد و سه سال به طول انجامید.پل بسفر در سمت آسیایی استانبول در اورتاکوی و در سمت اروپایی در بیلربیی قرار دارد. ارتفاع زیر پل از سطح دریا شصت و چهار متر است.پل معلق بسفر چهارمین پل معلق جهان از لحاظ طول می باشد.

پل بسفر و تنگه بسفر یکی از جاذبه های توریستی شهر استانبول است که بسیاری از گردشگران برای تماشای آن راهی این شهر می شوند.شاید یکی از دلایل استقبال مردم از تور استانبول همین زیبایی تنگه و پل و دستیابی به اروپا است.

 

پل یاووز سلطان سلیم استانبول

 

علت نام گذاری پل یاووز سلطان سلیم استانبول

سومین پل بر روی تنگه بسفر، نام خود را از سلطان سلیم عثمانی گرفته است. او کسی بود که با کشتار برادران خود، و انجام کودتا علیه پدرش سلطان بایزید، در اواخر قرن پانزده و اوایل قرن شانزده میلادی سلطنت عثمانی را به دست گرفت و توانست این امپراتوری را به مناطقی از خاورمیانه و شمال آفریقا گسترش دهد. سلطان سلیم عثمانی که در ترکی لقب یاووز به معنای بُرنده گرفته است، نخستین کسی بود که  موضوع «خلافت عثمانی» را مطرح کرد و خود را خلیفه (جانشین) پیامبر اسلام نامید. او همچنین چندین بار از جمله در نبرد معروف چالدران با شاه اسماعیل صفوی پادشاه شیعه ایران جنگید.

نامگذاری پل سوم تنگه بسفر به نام سلطان سلیم عثمانی، البته توسط شیعیان و علوی های ترکیه مورد اعتراض قرار گرفت، چرا که سلطان سلیم در زمان حکومت خود سیاست های ظالمانه و شدیدی علیه شیعیان و علویان اتخاذ کرده بود. اما دولت کشور ترکیه اهمیتی به این اعتراضات نکرد.

بیشتر بدانید : تور هوایی کربلا یلداسیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *